Ölçüm Belirsizliği Nedir?

TS EN ISO/IEC 17025 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının temel gereksinimlerinden biri de ölçüm belirsizliklerinin hesaplanmasıdır. Bu hesaplamalar yapılırken; deneyi/kalibrasyon sonucunu etkileyen bileşenlerin büyüklük değerleri kullanılır. Ancak bu hesaplamaların tamamının kuruluşa özel olarak hesaplanması gereklidir.

Bu belirsizliklerin hesaplanmasında deney/kalibrasyon sırasında kullanılan parametreler, ölçüm belirsizliği bileşeni olarak değerlendirilir.

Ölçüm belirsizliği hesaplamanın önemi nedir?

Hesaplanan bu belirsizlikler, deney/kalibrasyon sonucunda elde edilen sonuçların kalitesi ve güvenilirliği hakkında yorum yapılabilmesini sağlar. Hesaplanan bu ölçüm belirsizliği değerleri, deney/kalibrasyon sonrasında elde edilen değerlerin yorumlanmasında önem arz eder. Örneğin bir deney/kalibrasyon uygulaması sonrasında elde edilen değerler alt yada üst limit değerlerine çok yakın olabilir. Bu durumda deney/kalibrasyon sırasında kullanılan parametrelerden gelen, hesaplanmış ölçüm belirsizliği bileşenleri ile birlikte yapılacak olan değerlendirme hayati önem taşıyabilir.

Ölçüm belirsizliği nasıl hesaplanır?

Ölçüm belirsizliklerinin hesaplanmasında, kullanılacak birçok yöntem bulunmaktadır. Hesaplama için hazırlanmış ve uluslararası platformlarda onaylanmış sayısız dokümana ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte, deneyin özelinde yayınlanan standartlar da mevcuttur.


Paylaş: